Se afișează postările cu eticheta daci. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta daci. Afișați toate postările

miercuri, 11 ianuarie 2017

De ce mulți dintre ezoteristi ajung la psihiatrie. Consecintele unei religii rationaliste. O analiza duhovniceasca facuta de un monah athonit.



Yoga si meditatia. - Monahul Arsenios Vliagoftis
 
Ei se opun ireconciliabil ascezei ortodoxe, în special rugăciunii...

    Cu voia lui Dumnezeu, trăim vremuri de foarte mare confuzie spirituală şi apostazie. Părintele acestei condiţii este diavolul. El se foloseşte de oamenii pe care îi atrage de partea sa prin înşelare pentru a reuşi în planul lui de ucidere a oamenilor. Această confuzie este cultivată mai ales de grupurile aparţinând aşa-numitei mişcări „Noua eră a vărsătorului”. Doctrina lor de bază este că „toate religiile sunt la fel; toate sunt căi ce duc la aceeaşi ţintă”. Insa, insuşi Domnul Iisus Hristos îi respinge când spune în Evanghelie: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa”.(Ioan14,6) Drept urmare căile de mantuire nu sunt multe, ci una singură: Hristos şi Biserica Lui.

vineri, 23 octombrie 2015

Ezoteristul Constantin Biris jr. din Brad, amesteca crestinismul cu neo paganismul dacist. Pentru a castiga adepti se foloseste de numele si personalitatea parintelui Arsenie Boca. In propaganda sa religioasa, impreuna cu Ioana Cimpan si Traian Stanciulescu, inventeaza cultul “zeitei” Aritia pe care il promoveaza intre credinciosii ortodocsi.


      Constantin Biris jr. Din satul Criscior, jud. Hunedoara, si-a intemeiat o asociatie nonprofit – ONG – cu numele “Arsenie Boca”. Desi nu are acordul Bisericii Ortodoxe pentru a se folosi de numele duhovnicului de la Prislop, Biris organizeaza activitati religioase cu preoti si credinciosi ortodocsi in fata carora se prezinta a fi un lider spiritual. Acesta spune mereu ca a terminat fcultatea de teologie ortodoxa la Arad vorbind credinciosilor in calitate de teolog ortodox. Aflam de la mai multi preoti din cadrul protopiatului Brad, ca domnul Biris jr. are impedimente serioase in ce priveste hirotonia in treapta diaconiei sau a preotiei – conform canoanelor Bisericii Ortodoxe.


      In actiunile sale “patriotico-religioase” atrage multi sponsori cu greutate financiara, oameni care traiesc cu impresia ca activitatile sale sunt pur crestinesti si romanesti. Adeptii grupului sau spun ca Biris, vrea sa cumpere pamantul natal al parintelui Arsenie Boca, pe numele asociatiei pe care o administreaza, motiv pentru care a solicitat sprijin financiar de la românii din diaspora. Astfel apare si anuntul ca pamantul parintelui Arsenie e in pericolul de a fi cumparat de secte protestante. Vezi

marți, 6 octombrie 2015

Diversiunea “Radu Cinamar” si propaganda New Age -ista in literatura romaneasca


     In urma cu cativa ani au aparut patru volume din colectia romanului ezoteric semnate cu pseudonimul Radu Cinamar. Continutul acestora este un amestec sincretist intre hinduism si crestinism, sub un aspect aparent romanesc. Numele celor patru volume sunt: 
- “Viitor cu cap de mort – in culisele puterii”, 
- “Continuare la Viitor cu cap de mort”, 
-“Pergamentul secret” si 
-“12 zile – o initiere secreta in taramul tainic al zeilor”. 

     Volumele au fost traduse si in alte limbi, iar cei ce nu cunosc adevarata istorie a Romaniei sunt amagiti de o falsa spiritualitate romaneasca cu influiente hinduse.

     Editura care a scos la tipar aceste carti se numeste “Daksha” si functioneaza sub firma “Misterium publicatii S.R.L.” din Bucuresti. Deoarece in prezentarile publice nu se divulga numele persoanei care administreaza firma sus amintita, si implicit editura, ne este greu sa cunoastem cine ar putea fi administratorul acesteia.

     In cele patru volume gasim povesti senzationale, despre securitatea statului, despre dusmanii nevazuti ai Romaniei, despre Tibet, paranormal, marii guru-isti ai indiei si initierile secrete, muntii dacilor, Bucegi si masivul Sureanu etc. Curentul neo dacist care a patruns in Romania sub aspectul sensibil al “stramosilor nostri daci” aduce cu sine si o influienta politeista in gandirea si spiritualitatea adeptilor.

     Tinand seama de modul de gandire si ideile intalnite in aceste volume banuielile sunt ca autorii reali ai acestor carti ar putea fi Daniel Roxin, Oreste Teodorescu, Constantin Biris jr., Claudian Dumitriu, Pavel Corut, Emil Strainu, Gregorian Bivolaru, Victor Ovidiu Cosbuc, Adina Mutar etc. Indiferent cine ar fi autorii reali si care ar fi administratorul acestei edituri, e bine sa stim ca aceste carti sunt otrava pentru sufletele noastre si sa le luam ca atare. La aceeasi editura au mai aparut si alte carti de propaganda ezoterica ceea ce arata clar menirea acesteia.

prof. Nicolae Al. Tamas

miercuri, 19 august 2015

Au disparut dacii si romanii din istorie?

Odata cu formarea poporului român, istoricii medievali vorbesc tot mai putin despre daci. Expresiile – tot mai rare – in care unele personae din istoria românilor erau numite “daci” aveau sens toponimic, nu etnonimic.



      Geto-dacii ca si intreg neamul tracilor, din care faceau parte, au disparut din istorie. La fel romanii (ce au fost o combinatie dintre sabini, latini si etrusci) au disparut din istorie. Acest lucru inseamna ca noi, românii, nu putem fi geto-daci puri sau romani puri. E o nebunie a afirma ca suntem daci sau romani puri. Românii, in istorie niciodata nu s-au numit daci, ci români. Romanii apar in istorie ca un popor crestin de la inceputurile sale.

      Cei care afirma ca noi, românii, suntem geto-daci puri, sau romani puri, nu pot afirma acest lucru nici dupa istoria stiintifica, nici dupa ADN. Orice istoric cu mintea sanatoasa afirma ca tracii si romanii au disparut din istorie. Izvoarele istorice de la inceputurile Evului Mediu nu mai vorbesc despre traci si despre romani. Dar, normal ca noul popor român a mostenit si de la geto-daci si de la romani. Vezi si: http://astradrom-filiala-bihor.blogspot.ro/2015/07/etnogeneza-romaneasca-contributii-ale.html

      Toate izvoarele incepand cu Evul Mediu, vorbesc despre un nou popor in spatiul

joi, 13 august 2015

Scriitori si teologi ortodocsi din primele veacuri pe teritoriul fostei Dacii

Cultul lui Zalmoxe (impreuna cu intreg paganismul dacic) a disparut din spiritualitatea autohtonilor odata cu formarea poporului roman.

Poporul roman s-a format odata cu increstinarea autohtonilor de pe teritoriul fostei Dacii. Printre teologii si scriitorii bisericesti[1] din primele veacuri de crestinism despre care avem marturii din izvoarele istorice sunt si cei pe care ii vom prezenta in cele ce urmeaza. Odata cu increstinarea primilor autohtoni paganismul intalnit la daci si romani[2] dispare in timp, pe masura ce crestinismul prinde radacini tot mai adanci in aceste locuri.


1.       Episcopi din Scythia Minor

Printre ierarhii martiri mentionati de surse istorice antice amintim: Evenghelicus, Efrem, Tit… Acestia au existat inainte de edictul de la Mediolanum[3] din 313 prin care se dadea libertate tuturor cultelor din imperiul roman, in consecinta si crestinismului.

Conform unor cronicari antici la Sinodul I Ecumenic din anul 325, convocat de Constantin cel Mare, a participat si un ierarh de pe teritoriul fostei Dacii. Nu i se cunoaste numele. Eusebiu din Cezareea, participant la sinod, in «Viata imparatului Constantin» scria ca: "nici schitanul nu lipsea din ceata", adica dintre episcopii care au participat la sinodul de la Niceea. 

Un alt ierarh daco-roman era Teofil. Acesta a participat la Sinodul I Ecumenic, fiind originar din Dacia. Era numit de catre Socrate[4] "episcop al Gothiei" deoarece in acea perioada, in nordul Dunarii, pe teritoriul Daciei stapaneau gotii (trib germanic).

Sfantul Bretanion de la Tomis
Primul episcop cunoscut cu numele la Tomis[5], a carui existenta nu poate fi pusa la indoiala, a fost Vretanion (sau Bretanion), cunoscut dintr-o relatare din “Istoria bisericeasca” a lui Sozomen – sec V – care il prezenta ca “barbat destoinic si renumit prin virtutea vietii sale, dupa cum marturisesc scitii insisi”. In anul 369, pe cand imparatul roman Valens se indrepta spre Constantinopol[6], venind dintr-o campanie impotriva gotilor, s-a oprit si la Tomis. Imparatul a intrat in biserica in care slujea Vretanion si a incercat sa il determine sa intre in comuniune cu ereticii arieni, dar acesta nu doar ca nu a primit comuniunea, ci printr-o cuvantare rostita in fata imparatului si a credinciosilor prezenti, a aparat invatatura celor 318 Sfinti Parinti de la Niceea, apoi s-a retras cu toti credinciosii intr-o alta biserica. Imparatul l-a trimis in exil, dar la scurt timp l-a reasezat in scaun de teama unei rascoale a “scitilor”[7]. Incidentul relatat de istoricul bisericesc Sozomen arunca o lumina puternica asupra crestinismului din Tomis, caci scoate in evidenta

vineri, 24 iulie 2015

Etnogeneza romaneasca. Contributii ale dacilor si romanilor legate de formarea poporului roman.

Poporul roman s-a format in timp. Elementul crestin a aparut odata cu formarea poporului roman, timp in care locuitorii de pe teritoriul fostei Dacii au renuntat la religia pagana politeista.

      Etnogeneza este procesul de formare a unui popor. In componenta poporului roman intra tracii nordici (geto-dacii) si romanii ce s-au format din amestecul dintre latini, sabini si etrusci. Dupa cucerirea unei parti a Daciei de catre romani – 106 – a inceput procesul de formare a poporului roman. Trebuie mentionat ca pe teritoriul locuit majoritar de geto-daci erau si alte popoare precum: sciti, goti, celti etc., iar ca organizare statala regatul Daciei mari[1] si regatele dacice marunte au avut o existent scurta.



       Spre sfarsitul secolului I dupa Hristos, in fata amenintarilor romane tot mai mari, Dacia se reface treptat, iar regele Decebal (87-106) desavarseste unitatea statului geto-dac, care se intindea de la Tisa la Nistru si din Carpatii nordici pana la Dunare. Talentat conducator de osti si iscusit diplomat, Decebal poarta lupte grele cu imparatul Domitian (81-96), apoi cu Traian (98-117). Cu cel din urma a avut doua razboaie, primul in 101-102, incheiat cu victoria romanilor la Tapae (Portile de Fier, in Banat), cu ocuparea unor tinuturi din partile de sud ale Daciei, iar al doilea in 105-106, incheiat cu ocuparea si distrugerea cetatilor dacice din Muntii Orastiei, inclusive a Sarmizegetusei Regia, cu sinuciderea lui Decebal si desfiintarea statului dac. O parte din teritoriul Daciei (Transilvania propriu-zisa, Banatul pana la Tisa, Oltenia si o fasie din Muntenia in stanga Oltului) a devenit provincia romana Dacia. Tinuturi ca Maramuresul, Crisana, Moldova si campia Munteana nu au fost ocupate de romani, ci au continuat

duminică, 12 iulie 2015

Hristos si Zalmoxis in contextul teologiei contemporane. Oculta ezoterica dacista si inselarea demonica a “patriotilor” care vor sa rastoarne crestinismul motivand intoarcerea la religia pagana geto-dacica.






  Ezoterismul dacist vazut prin prisma unui teolog laic. 
  Problema dacista a starnit controverse in randul unor istorici, dar si in randul teologilor zilelor noastre. 
  Pentru a veni cu lamuriri despre acest subiect, stam de vorba cu Adin Lucian Roman, absolvent al Facultatii de Teologie Ortodoxa din Arad, licentiat in “Istoria si filosofia religiilor” – anul 2006, iar masterul in “Dreptul canonic ortodox” – anul 2008.




- Va rog sa ne spuneti daca tracii si dacii erau aceiasi sau daca se deosebesc?

- Tracii au fost un neam din antichitate impartit in mai multe triburi. In nordul Dunarii au existat doar doua triburi tracice care aveau aceiasi cultura. Acestea erau getii si dacii. Am mai putea aminti si de carpi. Nu trebuie confundati getii si dacii totalmente cu lumea tracica. Se pare ca tatal imparatului roman Galerius era trac, iar mama sa purta numele de Romula si era de origine dacica. Imparatul roman Licinius s-a nascut in Moesia Superior, intr-o familie de tarani originari din Dacia. Acest imparat roman era de origine dacica. Alt imparat roman, Maximianus Daia, un nepot de-al lui Galerius era de origine dacica.

- Cei care sustin curentul dacist spun ca Roma a avut mai multi imparati de origine daca. Cred ca e vorba de vreo 85 de astfel de cazuri.

- Mai inainte am spus care imparati romani aveau sange dacic in ei. Restul erau de alta nationalitate cum ar fi Filip Arabul, Leon al III-lea Isaurul, Leon al IV-lea Kazarul si altii care erau din rasarit sau din apus, dar nu erau daci.

- In filmul documentar “Dacii – Adevaruri tulburatoare”, realizat de ezoteristul Daniel Roxin, in episodul al doilea, afirma ca exista un testament al imparatului Traian adresat lui Licinius Chietus dupa lupta cu partii in anul 117 in care spune ca numele Traian vine de la toponimul Trahianus. Mircea Chelaru, cel care a facut aceasta afirmatie spune ca detine acest testament si ca din continutul acestuia reiese ca Traian este din Tracia.

- Deocamdata acest document (testamentul -n.red.) nu a fost vazut de nimeni. Nu putem avea incredere ca acest document exista in realitate cu atat mai mult ca nu a fost cercetat de catre vre-un istoric. Astfel de afirmatii nu prezinta incredere din punct de vedere istoric. Oricine poate spune ca detine fel de fel de documente dar asta nu inseamna ca ele chiar exista in realitate, cu atat mai mult ca cel care face astfel de afirmatii ar avea interesul sa il faca public pentru a dovedi ca nu minte. In acest
film se exagereaza cu arealul de raspandire al tracilor in sensul stapanirii majoritare pe acele locuri. Dupa izvoarele scrise si arheologice nu reiese ca geto-dacii ar fi fost o mega civilizatie asa cum pretind sustinatorii curentului dacist. As inclina sa spun ca aceasta afirmatie e o fabricare tendentioasa a originii etnice a lui Traian. Din izvoarele istorice scrise cunoastem ca Traian s-a nascut pe 18 septembrie anul 53 in orasul Italica, provincia romana Hispania. Traian a fost fiul lui Marcus Ulpius Traianus, un proieminent senator si general dintr-o familie romana faimpoasa, Ulpii. Familia s-a stabilit in provincia Baetica, Spania de azi, candva spre sfarsitul celui de-al doilea razboi punic, iar Traian a fost doar unul din membrii familiei Ulpii, familie care a continuat si dupa moartea sa. Istoricul roman de origine greaca, Dio Cassius, spune ca ii placeau vinul si baietii, in consecinta era un alcoolic si sodomit, era pedofil. Se pare ca cel care face afirmatia face o manevra incorecta, un joc de cuvinte prin care sa porneasca de la o asemanare de cuvinte si sa ajunga unde doreste. Acest fenomen este des intalnit la dacisti. Acesta nu este singurul lucru afirmat si nedovedit in acest film. Le-as propune ca documentele si dovezile pe care le au in ceea ce sustin sa le faca publice.

luni, 6 iulie 2015

Dacismul si afacerea “spirituala” a lui Vasile Titu la locurile “sacre” dacice. Povestile cu Zalmoxis si fantezia unor inselati de diavol practicanti ai ezoterismului.


     Lideri religiosi din mediile ezoterice, pentru a avea adepti din randul romanilor inventeaza povesti cu daci[1] si legende cu Zalmoxis. Aceasta pentru ca senzationalul este cautat in mediile religioase mistice asiatice. Membrii acestora sunt considerati clienti fideli atat pentru organizatorii de trasee turistice cat si pentru pensiunile interesate.


Aurel - zis Vasile Titu
Lavinia Mateescu
     Turistii care merg in Muntii Orastiei au ocazia sa intalneasca un cetatean care sa le ofere povestile senzationale de care patronii pensiunilor au nevoie pentru a-si atrage clienti. Acesta este Vasile Titu, cunoscut de localnici cu numele de Aurel Titu. S-a nascut in satul Grid, jud. Hunedoara, si in prezent locuieste in Bucuresti. Ajutat de prietena sa Lavinia Mateescu, administreaza pagina de facebook “Initieri Zalmoxiene”. Pe aceasta pagina gasim pe langa aberatiile cu iz zalmoxian[2] si asa-zisa “spiritualitate” dacica contemporana si traseele turistice (pelerinaje) pe care Vasile Țițu le organizeaza in „locurile sacre ale stramosilor nostri dacii”.


     Pentru a atrage cat mai multi clienti in pelerinajele[3] sale, Vasile inventeaza povesti cu iz “spiritual” dacic. Povesteste turistilor ca la varsta de 10 ani l-a intalnit pe Zalmoxe intr-o aratare (vedenie) fiind in satul natal, iar la 17 ani i s-a mai aratat inca o data transmitandu-i anumite mesaje. Pe langa aceste anormalitati, Vasile face pe ghidul colaborand cu pensiunea Cotiso, din Costesti, fiind trimis sa insoteasca turistii care doresc sa viziteze cetatile dacice. Vasile nu are specializare de ghid[4] sau de istoric, iar clientilor sai le spune povesti pline de senzational, dar care, in mare masura, nu au nici o legatura cu realitatea. Ii duce pe turisti la Sarmizegetusa si Fețele Albe din Gradistea de Munte, Cetatuie si Blidaru din Costesti, Piatra Rosie etc. La fiecare cetate Vasile are o poveste aparte, dar nu intotdeauna aceasi, de cele mai multe ori, in functie si de inspiratia momentului. Stie Vasile Titu si patronii pensiunilor pentru care lucreaza care este pedeapsa prevazuta de Codul Penal pentru sarlatanie?


     Localnicii il cunosc pe Vasile ca fiind un bun consumator de bauturi alcolice, ceea ce pe adeptii sectei sale nu ii deranjeaza. Gruparea sa face parte din categoria organizatiilor sectare de tip ezoteric din Romania. Desi Biserica Ortodoxa nu este de acord cu ezoterismul, multe astfel de grupari se folosesc de numele unor clerici ortodocsi precum al parintelui Arsenie Boca. Pentru a da impresia ca actiunile “spirituale” pe care le initiaza sunt firesti, Vasile include in traseele sale si mormantul parintelui Arsenie Boca sau vreo manastire ortodoxa. Vezi si: http://astradrom-filiala-bihor.blogspot.ro/2014/06/parintele-arsenie-boca-maestru.html


      Reinvierea cultului lui Zalmoxis in Romania face parte dintr-o campanie New-Age-ista la nivel mondial de revenire la religiile pagane printr-un sincretism religios. Campania dacista din Romania, mult mediatizata in mass-media romaneasca este promovata in mod deosebit de catre mediile ezoterice. Unul dintre “istoricii” promovati in aceste medii este Dan Oltean care a scos doua carti “Regii dacilor si razboaiele cu romanii” si “Religia dacilor” prezentate de catre ezoteristii Daniel Roxin si Oreste Teodorescu in presa si emisiuni televizate. Pentru a vedea cateva caracteristici ale zeului Zalmoxis si spiritualitatea pagana de la daci vom oferi cateva fragmente din cartea “Religia dacilor”, editia a-II-a, Deva 2014, - fundatia “La Fantana”.


- In religia dacilor jertfele puteau fi in grane, animale si chiar umane. De obicei jertfele umane erau din randul prizonierilor, iar in caz ca vreme de 5 ani nu murea nici un razboinic pe campul de lupta, trebuia sacrificati din randul dacilor o persoana care sa fie fara prihana. Dan Oltean mentioneaza ca “In ritualurile instituite de Zalmoxis ii determina pe slujitorii directi ai zeului razboiului sa fie gata oricand sa se sacrifice aruncandu-se in sulite... Zeul putea sa isi paraseasca supusii atunci cand acestia nu-i trimitea jertfele si se ducea acolo unde luptatorii erau mai darnici cu vietile lor. Ca acest ritual in care erau implicate vieti umane nu era destinat lui Zalmoxis, o dovedesc si mentiunile lui Iordanes asupra felului cum ii aduceau getii sacrificii lui Marte. In secolul 5 i.d. Hr. Herodot scria ca mesagerul era aruncat in sulite, iar gotul Iordanes, referindu-se la perioada regilor din Muntii Orastiei, spune ca sacrificatul dedicat lui Marte era agatat de copaci si provenea din randul prizonierilor de razboi” (vezi la pag 167-168).


- Intre Zalmoxe si Deceneu a fost o perioada de sase secole. In perioada lui Deceneu se mai pastreaza inca practicile sangeroase: “Preotii lui Deceneus monopolizeaza in templele lor medierea in raport cu divinul, dar si practica sacrificiilor” (vezi la pag. 171).


- La pagina 173 Dan Oltean spune ca pe columna lui Traian sunt reprezentate multe sculpturi reprezentand jertfele dacilor, printre care cel al capetelor romanilor taiate si asezate in varful unor pari si cel al preoteselor dace care ard cu torte prizonierii. Acestea fiind jertfe aduse divinitatii triadei.


- Despre felul in care dacii aduceau sacrificii zeilor Dan Oltean spune: “Dupa ce era ucis, prizonierul de razboi urma sa fie prins de un trunchi de copac pentru ca zeul razboiului sa-l poata devora in voie. Poate lupii, care erau incarnarea animala a zeului, contribuiau si ei la acest proces” (vezi la pag. 174).


- Despre sadismul dacic Dan Oltean mai spune: “in comparatie cu mesajul scenei 43 (de pe columna -n.n.) unde prizonierii romanilor, dacii si sarmatii, sunt tinuti intr-un castru, atitudinea dacilor de a-i tortura si ucide prin ardere pe romani este nemiloasa” (vezi la pag. 179)


- Un ultim citat al istoricului Dan Oltean, pe care il oferim, in care acesta spune: “Cuceritorii aduc cu ei pax romana (pacea romana -n.n.), singura in masura sa opreasca «cruzimea» si «furia» dacilor” (vezi la pag. 178).


Despre jertfele sangeroase ale dacilor si cruzimea cu care se infaptuiau, mai multe detalii se pot gasi in cartea lui Dan Oltean: “Religia Dacilor”, editia 2014.


     Referitor la curentele neopagane din Romania, tanarul licentiat in teologie ortodoxa, Nicolae V. Dogaru, din Bucuresti spune: “Acesta este unul dintre zeii pe care ezoteristii il promoveaza in propaganda pro-dacista. Astfel de zeu ofera ezoterismul spiritualitatii contemporane? Desigur orice zeu nascocit de oameni e binevenit pentru ei, doar unul sa nu fie: Adevaratul Dumnezeu care a facut cerul si pamantul. Ezoteristii prefera dumnezei facuti de oameni nu pe Dumnezeu Cel care l-a facut pe om, care este Iisus Hristos. Pentru a da impresia ca sunt in regula, uneori intra si prin biserici ortodoxe dar nu respecta invatatura ortodoxa. Nu au o doctrina stabila, aceasta fiind schimbata in functie de situatie si orientarile grupariilor cu pricina. Ei spun ca ezoterismul e o «stiinta», dar asta e un fals. Daca au zei nu putem spune ca e o stiinta deoarece a crede in ceva este clar ca e religie. Despre acesti zei, Sfanta Scriptura (Biblia -n.n.) spune ca sunt demoni. Asta e idolatrie in toata regula(…). Pentru sensibilitatile sentimentale ale unei categorii din randul poporului nostru, acest zeu dacic prinde bine ca, vorba aceea, e «zeul stramosilor nostri»”.  Vezi si http://astradrom-filiala-bihor.blogspot.ro/2015/07/ezoterismul-stiinta-sau-religie.html



Obs. Ezoterism – conform DEX – “ce se initiaza”, “ce trebuie initiat”, iar practicantii ezoterismului se numesc ezoterici si/sau ezoteristi.



Nicolae Dragomir

Vedeti si emisiunea despre New Age si dacism in Romania:  
http://astradrom-filiala-bihor.blogspot.ro/2013/07/new-age-si-dacismul-in-romania.html



[1] Majoritatea “istoricilor” autodenumiti dacologi, trag concluzii fanteziste, bazandu-se pe dovezi, scrieri, marturii istorice pe care le interpreteaza in sensul dorit de ei. Astfel, acestia sustin ca dacii au fost o “megacivilizatie” de la care a pornit totul in lumea aceasta. In opinia lor, dacii au fost “buricul pamantului” si marile conspiratii mondiale, care de fapt le da apa la moara, ar interzice cunoasterea adevarului. Folosind aceasta metoda a spalarii creierului, in fata adeptilor par a fi oameni care lupta pentru adevar.
[2] Dupa unii scriitori/istorici se scrie Zalmoxe, Zalmoxis, iar dupa altii Zamolxe.
[3] Vasile organizeaza “pelerinaje” in mai multe locuri din tara. Aceste pelerinaje sunt publicate pe pagina sa de pe internet si, comparativ cu “preturile pietei” sunt destul de piperate. De obicei isi alege locuri in care povestile despre daci aduc clienti fideli “misiunilor” sale.
[4] Sunt cativa apropiati care sustin ca cercurile interesate in promovarea curentului neopagan din Romania i-a “rezolvat” un document prin care sa poata avea si activitatea de ghid. Chiar el spunea ca “de cand ma invart intre oameni bogati am reusit sa imi fac si atestat”. Acest atestat se poate sa fi existat, dar noua nu ni l-a aratat. Cert este ca din practica sa de ghid nu reiese acest lucru.